Onaj koji planira putovanje, u mislima mu je mjesto čežnje. Čeznuti za mjestom nastanjenosti i zaštite – utočištem – rijetko se bira samovoljno. Bezdomovinstvo je veoma aktuelna tema. Ne prođe niti jedan dan bez vijesti o bijegu i progonu.

U septembru 2016. godine su učenici iz škole Gesamtschule Paderborn-Elsen boravili 10 dana kod bosanskohercegovačkih učenika Prve gimnazije u Sarajevu i dobili su impresivni uvid u život ovog grada i osjetili njegove suprotnosti. Prilikom razmjene učenici su neposredno upoznali svjedoke bijega i progona.
U periodu od 25. aprila do 4. maja 2017. godine realizirana je uzvratna desetodnevna posjeta školi Gesamtschule Paderborn-Elsen. Bosanskohercegovačke učenike su pratili profesor Oskar Prebanić i profesorica Sanela Omeragić. U njemačkoj školi je profesor Frank Dunschen u saradnji sa profesoricom Anne Vielberg-Martini organizirao ovu projektnu razmjenu učenika, a koja postoji preko 20 godina. U projektu je značajno učešće imao i umjetnik iz Paderborna, Manfred Webel.
Najprije su učenici na Monte Scherbelino očistili spomenik „Nezaboravak” koji je nastao kao proizvod grupe učenika učesnika u prošlom projektu, a koji je potpomognut sredstvima grada Paderborna.
Nakon toga uslijedili su izleti u Keln i muzej Ludwig, u Herford i muzej Marta, prijem kod gradonačelnika u vijećnici grada Paderborna, posjeta obrazovnom centru Sinti i Roma ‚Mer Ketne’u Mindenu, te posjeta dvorcu Wewlsburg.
Utisci ovih posjeta koje se bave progonom i bijegom za vrijeme nacijonalsocijalizma i diskriminacijom Sinti i Roma direktno su utjecali na realizaciju ideje projekta ‚Mjesto čežnje-utočište’.
1. maja u pješačkoj zoni grada Paderborna su učenici naveli prolaznike na razmišljanje. Na pločniku su bila ispisana pitanja. Prolaznici su odvojili vrijeme i razgovarali na temu ‚domovina’ i bili su oduševljeni idejom. Sagrađena je i kućica u kojoj su mogli ‚živjeti’ učenici kao i sami prolaznici. Na taj način se moglo direktno steći iskustvo, kakav je osjećaj kada čovjek nema zatvoreni prostor, privatnost, mjesto na koje se može povući, utočište i kolika je čežnja za tim.

evz

Ovaj projekat je potpomognut sredstvima organizacije EUROPEANS FOR PEACE fondacije EVZ “Sjećanje, Odgovornost, Budućnost” („Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”) i pedagoške službe za razmjenu (Pädagogischen Austauschdienst).
Bila je to desetodnevna posjeta puna doživljaja, kreativnosti i trajnih utisaka kako za njemačke tako i za bosanskohercegovačke učenike koji su se zahvaljujući zajedničkom projektu zbližili i doživjeli nezaboravnu razmjenu učenika.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.