Školski muzej se u našoj školi nalazi u prostoru koji je opremljen kao multimedijalni centar. Muzejsku zbirku škola je oformila u saradnji sa Muzejom književnosti i pozorišne umjetnosti BiH čiji su saradnici istražili i izdvojili bitnu građu koja je pokazala historijat i razvoj školstva u Bosni i Hercegovini. Projekt stvaranja prvog muzeja školstva u zgradi naše škole realiziran je 1989. u povodu obilježavanja 110 godina postojanja Prve gimnazije. Direktor projekta bila je Zlata Bukvić, profesorica i direktorica škole, a predsjednik organizacionog odbora Ibrahim Spahić, nekadašnji učenik škole. Scenarij postavke, prema prikupljenom i obrađenom materijalu radila je Slobodanka Grbić-Softić, profesorica. Dizajn za opremu enterijera i postavku napravila je ing. arh. Alma Simić, arhitektonsko-građevinska rješenja ing. arh. Dijana Kenović, a foto grafije Goran Kukić. I pored velikih šteta u školi u vremenu opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine, materijal muzeja bio je brižno čuvan i zbrinut u prostorijama školske zgrade. Nakon rata, obnovu muzeja materijalno su pomogli i omogućili Grad Sarajevo, posebno gradonačelnik prof. dr. Muhidin Hamamdžić. Direktorica projekta obnove Muzeja je Ešrefa Gačanin, tadašnja profesorica i direktorica Prve gimnazije, scenarij je osmislila Slobodanka Grbić-Softić, profesorica, a za fotografije i likovnu obradu zadužen je bio Oskar Prebanić, profesor.