Prva gimnazija je u svojoj dugoj povijesti dobila brojne nagrada i priznanja. Jednu od prvih nagrada dobila je u pretprošlom stoljeću, tačnije 1883. godine, na izložbi u Trstu, a potom su uslijedile nagrade u Budimpešti (1896) i u Beču (1899). I u prošlom stoljeću našu školu nisu zaobišla značajna priznanja. Tako je 1965. godine Gradsko vijeće Grada Sarajeva dodijelilo Prvoj gimnaziji Spomen plaketu Grada Sarajeva. Nakon te nagrade, 1970. godine predsjednik Savjeta primio je Orden zasluge za narod sa zlatnom zvezdom kojom je gimnaziju odlikovao Josip Broz Tito. Naša škola je 1977. godine ovjenčana i Šestoaprilskom nagradom kojom je Skupština Grada Sarajeva nagrađuje za dugogodišnji vaspitno-obrazovni rad i značaj ostvaren u kulturnom životu Sarajeva i BiH. Nagrade pristižu i u novom stoljeću. Godine 2007. International League of Humanists dodjeljuje nagradu Educators of the Year 2006, a 2009. godine, Prvoj gimnaziji dodijeljena je i Nagrada Sloboda Međunarodnog centra za mir „za doprinos humanizmu, borbi za ljudska prava i slobodu u Bosni i Hercegovini, Evropi i svijetu“. Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke već je dva puta (2006. i 2014. godine) dodijelilo priznanje Prvoj gimnaziji „za doprinos u stvaranju kvalitetnih uslova za sticanje znanja i obrazovanja mladih u FBiH“, a 2006. godine i priznanje „Pedagoški kolektiv godine 2006“. Isto ministarstvo 2017. godine dodjeljuje našoj školi i priznanje „za prepoznavanje, poticanje i usmjeravanje talentiranih učenika ka putevima utemeljenim na znanju“, a Festival 140 godina Prve gimnazije Sarajevo 20 Sarajevska zima 2017. godine priznanje Srebrena pahuljica za kreativan doprinos u ceremonijama. Posljednja u nizu nagrada je Javno priznanje Plaketa Kantona koje je školi dodijeljeno 8. maja 2019. godine.