Opis Projekta
Projekat Međunarodne razmjene učenika između Prve gimnazije Sarajevo te gimnazija Graf-Zeppelin i Karl-Maybach iz grada Friedrichshafen, Njemačka, neprekidno se odvija od 1996. godine, na obostrano zadovoljstvo. Projekt saastoji od dvije faze. U prvoj fazi, učenici i profesori iz Njemačke posjećuju Bosnu i Hercegovinu, dok u drugoj fazi, bosanski učenici i profesori putuju u uzvratnu posjetu Njemačkoj.
Za svaku fazu projekta, detaljno se planira program posjete koji obuhvaća sve aktivnosti gostiju tokom boravka, uključujući izlete, posjete muzejima, službene prijeme u gradskoj upravi Friedrichshafena i Sarajeva, susrete s direktorima partnerskih škola, radionice i druge aktivnosti.
Učesnici projekta se na školskim sastancima detaljno upoznaju s svim aspektima projekta prije dolaska gostiju, kao i prije putovanja učenika u Njemačku. Posebna pažnja se posvećuje detaljnom i pravovremenom informiranju roditelja učenika koji učestvuju u projektu. U tu svrhu, organiziraju se roditeljski sastanci prije dolaska gostiju i prije odlaska naših učenika u Njemačku, na kojima se roditeljima pružaju precizne upute o programu razmjene kako bi i roditelji doprinijeli uspješnoj realizaciji projekta.

Učesnici Projekta:
Učenici Prve gimnazije Sarajevo koji uče njemački jezika.
Termini realizacije Projekta:
• Prva faza: Oktobar tekuće školske godine – Posjeta njemačkih učenika i profesora gradu Sarajevu
• Druga faza Maj/juni tekuće školske godine – Posjeta bosanskih učenika i profesora njemačkom gradu Fridrihshafen
Trajanje Projekta po fazama:
• Prva faza:.7 dana
• Druga faza: 7 dana

Ciljevi Projekta:
• Otkrivanje bogatstva njemačke/bosanske kulture i tradicije te poticanje učenika na dublje razumijevanje.
• Istinski upliv u njemački/bosanski obrazovni sustav kako bi se učenici osjećali osposobljenima za globalno obrazovanje.
• Osmišljavanje zabavnih i interaktivnih načina za usvajanje i unapređenje znanja njemačkog jezika.
• Stvaranje prilika za razvijanje međukulturalnih vještina koje će potaknuti prijateljstva i povezanost preko granica.
• Izgradnja mostova između različitih kultura radi stvaranja trajnih veza i razmjene vrijednih iskustava.
• Njegovanje otvorenog uma i poštovanja prema različitostima kako bi se stvorilo inkluzivno okruženje bez predrasuda.
• Slavljenje raznolikosti kao temelja za bogatstvo naše globalne zajednice, uključujući raznolike vjerske i nacionalne identitete.

Kriteriji za odabir učenika učesnika u projektu
Odabir učenika za Projekat se vrši na osnovu njihovog uspjeha u učenju i vladanju sa posebnim osvrtom na ocjene iz predmeta Njemački jezik, kao i na osnovu vannastavnog doprinosa učenika u afirmaciji škole.
Troškovi:
Učenici participiraju u troškovima organizacije projekta.
Prijava na projekat razmjene učenika:
Učenici se prijavljuju kod koordinatorica projekta.
Koordinatorice projekta:
Aida Beća, prof.njemačkog jezika