Međunarodna saradnja i razmjena učenika sa Njemačkom ima veoma važnu ulogu za našu školu. Prve kontakte iz osamdesetih godina prošlog vijeka sa srednjom školom Realschule Ailingen pretvorili smo u čvrst i uhodan sistem veza sa gimnazijama Karl Maybach i Graf Zeppelin iz Friedrichshafena i srednjom školom Gesamtschule Paderborn Elsen iz Paderborna. Impozantan je broj od blizu 500 učenika koji su tokom posljednje dvije decenije prošli kroz program razmjene učenika i imali priliku putovati u drugu zemlju. Projekti razmjene se odvijaju svake školske godine u dvije faze. Na početku školske godine gosti iz Njemačke dolaze u posjetu BiH, a u proljeće slijedi uzvratna posjeta naših učenika u Njemačku. Tokom trajanja razmjene učenici su smješteni u porodice domaćina, a za njih se organizuje raznovrstan i poticajan program koji obuhvata, između ostalog, studijske izlete, tematske radionice, zajedničke sportske manifestacije, obilaske grada i interkulturalne susrete. Najvažniji ciljevi ovih projekata su učenje i usavršavanje njemačkog jezika, upoznavanje sa njemačkom, odnosno bosanskohercegovačkom kulturom, tradicijom i školskim sistemom, kao i razvoj socijalnih vještina poput tolerancije, multikulturalnosti, otvorenosti, odgovornosti, radosti u radu s drugima itd. Projekat razmjene učenika sa gimnazijama iz Friedrichshafena započeo je 1996. godine i od tada je postao sastavni dio pobratimskih odnosa gradova Sarajeva i Friedrichshafena koji traju više od 45 godina. I nakon više od 20 godina vlada veliko interesovanje za učešće u ovom programu. U 2016. godini se broj učesnika povećao na 70. S ponosom možemo reći da je razmjena učenika postala simbol istinskog prijateljstva naših škola i gradova, posebno naglašavajući velikodušnu podršku gradskih uprava gradova Friedrichshafena i Sarajeva u realizaciji ovog programa. Profesorica Prve gimnazije Sarajevo Paša Sarić od grada Friedrichshafena je 2003. godine dobila počasnu povelju za zasluge u pobratimstvu zbog njenog nesebičnog angažmana u projektu razmjene učenika. Da je ovaj projekat i danas od izuzetnog značaja dokazuje i posjeta njemačke delegacije našoj školi u aprilu 2018. godine koju su predvodili državna vijećnica pokrajine Baden-Württemberg gđa. Gisela Erler i gradonačelnik Friedrichshafena g. Andreas Brand. Učešće u razmjeni učenika rezultiralo je mnogim nagradama, posebno u saradnji sa srednjom školom Gesamtschule Paderborn-Elsen na projektima kao što su: “Heroji” (2003), “Slike iz domovine” (2004), “Za Evropu bez granica” (2007), “Zvjezdice na putu ka ujedinjenoj Evropi” (2009). Posebnu pažnju privukao je projekat pod simboličnim nazivom “70 godina Monte Scherbelino – Historija zarasla u zaborav” iz 2015. godine kojim je između ostalog obilježen dvadesetogodišnji jubilej razmjene učenika sa Paderbornom i 70 godina od pobjede nad fašizmom.

Friedrichshafen, Njemačka

Posebnu zahvalnost za uspjeh razmjene učenika sa Njemačkom dugujemo našim direktorima u penziji Zlati Bukvić, Ešrefi Gačanin, Jasmini Melkić i Kenanu Novaliji koji su uložili nesebičan angažman i entuzijazam u ovaj projekat. Zbog pozitivnih iskustava, nezaboravnih i jedinstvenih doživljaja naših učenika u posljednje 22 godine, s velikom zadovoljstvom gledamo na narednih 20 godina.