Razmjena učenika naših škola počela je u martu 2017. godine kada je prva grupa od 15 učenika Prve gimnazije posjetila Piacenzu. U ovoj razmjeni svake godine učestvuje dvadesetak učenika trećeg razreda jezičkog izbornog područja, a u istom broju učestvuju i gosti iz Italije. Program razmjene se odvija u dvije faze. U prvoj fazi učenici Prve gimnazije putuju u Piacenzu, a u drugoj fazi učenici gimnazije “Melchiorre Gioia” dolaze u Sarajevo. Za vrijeme šestodnevnog boravka u inostranstvu učenici prisustvuju časovima u gimnaziji, posjećuju kulturno-historijske znamenitosti gradova, učestvuju u različitim kulturnim i sportskim aktivnostima. Neki od osnovnih ciljeva ovog projekta su učenje italijanskog jezika u razgovoru sa izvornim govornicima, upoznavanje običaja i kulture drugog naroda, upoznavanje i prihvatanje različitosti, njegovanje dobrih prijateljskih odnosa Piacenze i Sarajeva. Jedinstvenost ovog i sličnih projekata ogleda se u tome što su učenici smješteni jedni kod drugih kako bi se što bolje povezali, družili i razmijenili iskustva.

Piacenza, Italija

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.