Upis učenika u I razred školske 2023/2024. godine
Dragi budući srednjoškolci,
završetkom obrazovanja u osnovnoj školi donosite veoma važnu odluku o izboru srednje škole te je s toga važno da se na vrijeme informišete i pratite sve informacije koje se objavljuju na internet stranici Ministarstva i stranici upis.emis.edu.ba.
JU Prva gimnazija Sarajevo u školskoj 2023/2024. godini upisuje šest odjeljenja i ukupno 144 učenika u prvi razred (120 na izboru Gimnazija i 24 na izboru IT izborno područje).
Prvi konkursni rok – online upis u prvi razred srednje škole traje od 20. do 26. juna 2023.
Prilikom online prijave u Prvu gimnaziju možete napraviti izbor Gimnazija u okviru koje se prilikom predaje dokumenata bira jedno od četiri izborna područja:
– prirodno izborno područje
– društveno izborno područje
– matematičko – informatičko izborno područje
– jezičko izborno područje
Posebno, prilikom online prijave u Prvu gimnaziju možete napraviti i izbor Informacione tehnologije (IT) koji se nudi kao peto izborno područje u školi.
Prvi reizbor se može izvršiti 23.6. i 24.6.
Drugi (posljednji) reizbor 25.6. i 26.6.2023.
Sistem se zaključava 26.6.2023. u 16:00 sati.
Obavještavamo učenike da, nakon što budu objavljeni rezultati online upisa u prvi razred srednjih škola na području Kantona Sarajevo, potrebnu dokumentaciju u Prvu gimnaziju mogu predati u utorak 27. juna i u petak 30. juna 2023.
Prijem dokumenata vršit će se navedenim danima u terminu od 9:00 do 14:00 sati u Muzeju škole (Gimnazijska 3).
Dokumentacija potrebna za upis:
– Prijava za upis (može se preuzeti i u školi)
– Izvod iz matične knjige rođenih – ovjerena kopija
– Svjedodžba o završenoj osnovnoj školi – originalna dokumenta
– Uvjerenje o uspjehu učenika u VI, VII i VIII razredu osnovne škole – originalna dokumenta
– Uvjerenje o rezultatima postignutim na eksternoj maturi – originalna dokumenta
– Druga dokumenta relevantna za utvrđivanje broja bodova
Nakon konačne rang-liste primljenih učenika, a prilikom predaje dokumenata učenici se opredjeljuju i za:
– mogućnost pohađanja nastave njemačkog jezika u okviru DSD programa (dodatna 2 časa sedmično)
– pohađanje izborno – obaveznog predmeta Vjeronauka ili Kultura religija
Jezici koji se izučavaju u Prvoj gimnaziji:
I strani jezik – engleski jezik
II strani jezik – njemački jezik (2 časa sedmično), DSD (4 časa sedmično), francuski jezik, turski jezik
U III razredu – latinski (sva odjeljenja) i italijanski jezik (jezičko izborno područje).
Svim budućim srednjoškolcima želimo puno sreće pri upisu i da se upišu u škole koje su prvi izbori! Sretno!
Svim učenicima koji upišu Prvu želimo dobrodošlicu!