Školska godina je ciklus u kojem se naizmjenično realiziraju brojne aktivnosti i rituali.
Paralelno sa redovnom nastavom, Škola svojim učenicima nudi mogućnost učešća na različitim projektima, vannastavnim aktivnostima, sekcijama, takmičenjima, revijama, smotrama, priredbama, festivalima, radionicama, posjetama, predavanjima i sl.
Prvog dana nastave upriliči se prijem učenika prvog razreda u kinosali škole, koji ima cilj da, osim pokazivanja dobrodošlice, novim učenicima pruži osnovne informacije o školi i predstave im se razrednici, članovi uprave škole, pedagoško-psihološke službe kao i pojedini profesori.
Početkom školske godine obilježava se Međunarodni dan pismenosti prigodnim programom. Godinama se učenici nakon povratka sa ljetnog raspusta druže sa profesorima na Vrelu Bosne do kojeg odlaze šetnjom Velikom alejom. Na svježem zraku i uz fizičku aktivnost uspiju ispričati dio doživljaja koja su sa sobom ponijeli u novi početak. Nešto kasnije, učenici prirodnog izbornog područja, u okviru terenske nastave, posjećuju Sajam minerala u Kreševu. Ovo je period godine kada se započinje sa organiziranim posjetama izložbama, galerijama, muzejima, kinima i pozorištima. A istovremeno se, u okviru saradnje sa gimnazijama iz regiona, organizira Susret bendova pod nazivom „Muzikom za novi početak“. Učenici učestvuju na različitim sportskim takmičenjima i u školu donose brojne nagrade, diplome i pehare. Pored kulturnih i sportskih vrijednosti, njegujemo i kulturu sjećanja te obilježavamo datume koji su bili značajni u historiji naše države ili grada, oživljavamo sjećanja na važne ličnosti, lokacije i događaje. Jedna od takvih aktivnosti je posjeta Memorijalnom centru u Potočarima gdje učenici drugog razreda odaju počast stradalima u genocidu počinjenom u Srebrenici u julu 1995. godine. Također, u školi se čuva sjećanje na Gorana Čengića, bivšeg učenika Prve gimnazije i istaknutog sportistu koji je postao
simbolom građanske hrabrosti tokom posljednjeg rata u BiH.
Oktobar počinjemo obilježavanjem Međunarodnog dana učitelja svečanom sjednicom Nastavničkog vijeća i zajedničkim ručkom. U školi se osjeti atmosfera priprema
za dolazak gostiju iz partnerskih gimnazija „Melchiorre Gioia“ iz Piacenze (Italija) te dvije partnerske gimnazije iz Friedrichshafena (Njemačka). Potom slijedi organizacija Gimnazijade, sportskog takmičenja sarajevskih srednjoškolaca koja predstavlja svojevrsnu smotru sporta, mladosti, saradnje, solidarnosti i prijateljstva. Učenici tradicionalno, u okviru saradnje sa ASUBiH-om i mreVUK-om, učestvuju na Socijalnom danu i drugim aktivnostima koje se organizuju. Obilježava se i Dan mentalnog zdravlja. Krajem
oktobra upriliči se koncert sarajevskih gimnazija u organizaciji Matice Hrvatske na
kojem učestvuju hor i orkestar Prve gimnazije.
U prvoj sedmici novembra realizira se online nastavna sedmica. To je prilika da se nastava obogati dodatnim kreativnim sadržajima, da se pomjeraju granice u upotrebi tehničkih dostignuća u nastavnom procesu te da se razvija poseban vid samostalnosti i individualiziranog rada kod učenika. Odmah po povratku u školske klupe slijedi obilježavanje Dana srednjoškolaca, saradnja sa Crvenim križom Općine Centar, Zavodom za transfuziologiju i akcija dobrovoljnog darivanja krvi punoljetnih učenika, te saradnja sa različitim vladinim i nevladinim sektorom. I novembar završavamo svečano, kao i oktobar, i to prigodnim programom i historijskim časom u Muzeju škole, 25. novembra, svečano se obilježava Dan državnosti BiH

Decembar je mjesec humanitarnog angažmana učenika i profesora Prve gimnazije. Učestvujemo u humanitarnim akcijama tokom cijele godine, ali je zbog prazničkog raspoloženja decembar nekako mjesec intenzivnijih humanitarnih aktivnosti. Naročito izdvajamo tradicionalne posjete Zavodu u Pazariću i Domu za djecu bez roditeljskog staranja Bjelave. Praznična atmosfera nastavlja se organizacijom Novogodišnjeg koncerta i prigodnom priredbom za djecu uposlenika. Ali decembar nije samo mjesec praznika, nego i mjesec
u kojem obilježavamo Dan volontera i Dan ljudskih prava. Učenici i profesori redovno
posjećuju Međunarodni sajam knjiga u Sarajevu.
Nakon svih navedenih aktivnosti slijedi zasluženi zimski raspust za učenike.
Početak drugog polugodišta je vrijeme učešća na otvaranju i brojnim drugim aktivnostima Internacionalnog festivala „Sarajevska zima“. U tom periodu se organiziraju
brojna predavanja, vršnjačke edukacije i posjete. Obilježava se Dan ružičastih majica kao vid borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Svečanom priredbom u kinosali škole proslavlja se 1. mart, Dan nezavisnosti BiH.
Nakon jednog polugodišta provedenog zajedno, učenici prvog razreda se intenzivnije pripremaju da na zajedničkoj priredbi pokažu svoja znanja, talente i umijeća kroz projekat
„Pokaži šta znaš“. Uloženi trud se isplati pa odjeljenje koje pobijedi, prema ocjeni žirija,
osvaja slobodan dan koji najčešće koristi za zajednički izlet sa razrednikom. Organiziraju
se školska takmičenja iz različitih nastavnih predmeta i oblasti i učenici se pripremaju za učešća na kantonalnim takmičenjima na kojima uvijek osvajaju zapažene rezultate.
Prva gimnazija je mjesto koje nerijetko posjećuju afirmisani pisci, glumci, naučni radnici, i istaknuti pojedinci, te je često domaćin brojnih susreta, predavanja, okruglih stolova, radionica i sl.
Mjesec april dočekujemo sa posebnom radošću. Naša škola 6. aprila proslavlja svoj dan – Dan škole i ujedno, Dan grada Sarajeva. Različite su aktivnosti kojima dočekujemo drage goste, a posebno izdvajamo Dan otvorenih vrata, kada su dobrodošli svi bivši i budući učenici, roditelji, profesori i prijatelji naše škole. To je dan kada realiziramo brojne aktivnosti po kabinetima, prezentacije i druženja. U okviru razmjene učenika sa Italijom,
učenici jezičkog izbornog područja, u pratnji svojih profesora putuju u Piacenzu. U našoj
školskoj biblioteci 23. aprila prigodno se obilježava Dan knjige. April je i mjesec u kojem organiziramo „Sedmicu stranih jezika“ u kojoj učenici i profesori nakratko mijenjaju svoje uloge pa su učenici ti koji izvode nastavu iz pojedinih nastavnih predmeta na stranim jezicima dok profesori, uz prethodno koordiniranje, postaju posmatrači nastavnog procesa.
Sa ponosom gledamo kako naši učenici primjenjuju svoja znanja iz različitih predmeta, posebno jezika i postaju budući predavači.

 Kako se približava kraj nastavne godine, učenici trećeg razreda se pripremaju za ekskurziju, a maturanti za kraj srednjoškolskog obrazovanja koje će oglasiti Veliko zvono. U tom periodu se finalizira i školski časopis „Polet“ u kojem se objavljuju aktuelnosti iz tekuće školske godine. Maturanti su posvećeni pripremama za organizaciju maturske večeri. Sa ponosom u ovom periodu obilježavamo Dan Evrope i Dan pobjede nad fašizmom. Realiziraju se posjete brojnim fakultetima kako bi naši maturanti prikupili potrebne informacije i lakše birali svoj budući poziv. U tom periodu,
učenici se sa radošću pripremaju za program razmjene sa njemačkim gradom Friedrichshafen i putuju u pobratimski grad po nova životna iskustava, znanja i prijateljstva.
Dolazi i kraj nastavne godine. Učenici su posebno posvećeni postizanju što
boljeg školskog uspjeha. Jednu su godinu stariji, iskusniji, zreliji… Postaju ljudi.
Svi smo zajedno ponosni na naše aktivnosti, uspjehe, ostvarene rezultate i formirane ličnosti. A opet, želimo bolje, želimo više. Zadržavamo sve naše tradicionalne, dobre primjere školske prakse i
stremimo ka novim.