Danas je, 21. novembra 2022. godine, nakon više od tri godine u dvorani Centra Skenderija svečano otvorena Gimnazijada 2022. Ona je jedan od pečata Prve gimnazije i nešto po čemu je Prva gimnazija prepoznatljiva. Njena važnost je u tome što okuplja sarajevske gimnazije i preko petsto učenika koji će se takmičiti u košarci, stonom tenisu i odbojci. Nakon svečanog defilea svih gimnazija-učenisnica, mnogobrojnim gostima se obratila direktorica Prve gimnazije Velida Tinjak, koja je izjavila: „Ovo je prilika za zbližavanje i da našim učenicima otvorimo prostor sa zdravim životnim navikama, a sport je najljepši i najzdraviji način da naši učenici prevaziđu probleme i u takmičarskoj fer igri pokažu da smo svi pobjednici, i oni koji pobjeđuju, i oni koji gube, jer sve je ovo igra koja pokazuje da moramo biti zajedno.“ Nakon toga direktorica se zahvalila gostima i donatorima za ovogodišnju Gimnazijadu: Klasu d.d, Ministarstvu za odgoj i obrazovanje, Ministarstvu privrede, Općini Stari Grad, Općini Centar, Bosnalijeku d.d, Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu, Unis Komercu d.d, BH Telecomu i BH Pošti. Nakon nje, publici se obratila gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, načelnik Općine Centar Srđan Mandić, direktorica Instituta za preduniverzitetsko obrazovanje Senada Salihović, kao i organizator prve Gimnazijade Faruk Bešlić, kojem je ujedno i pripala čast da je svečano otvori.