Otvoren Model UN-a u Sarajevu (Prvoj gimnaziji) – program iskustvenog učenja za mlade u BiH
Konferencija „Model United Nations“ (MUN), koja je 11. 5. 2022. otvorena u Sarajevu, pruža šansu mladima da pokažu svoja znanja i talente i tako doprinosi smanjenju “odliva mozgova” iz BiH. Model UN-a širom svijeta privlači učenike i studente iz više od 130 država članica UN-a da diskutuju o aktuelnim globalnim temama. U okviru MUN konferencije, koju organizuje MUN klub Prve gimnazije u Sarajevu, od 11. do 13. maja 2022. godine, učestvuje oko 150 učenica i učenika, studenata i studentica iz cijele BiH, te drugih zemalja regije, Evrope i svijeta.
Prva gimnazija Sarajevo, poput brojnih srednjih škola i univerziteta u svijetu i BiH, organizacijom MUN konferencije želi pružiti svojim učenicima i učenicama priliku da razviju vještine i znanja koja će im koristiti u akademskom razvoju i rješavanju kompleksnih problema u zajednici. U našoj gimnaziji obrazovali su se mnogi globalno poznati lideri iz svijeta nauke, kulture, biznisa i politike, te diplomate, poput nobelovca Ive Andrića. Na tim tradicijama, kroz nastavu i vannastavne aktivnosti, razvijamo talente i potencijale učenika, čemu doprinosi i ova MUN konferencija.