Ove godine na Gimnazijadi je po prvi put zasjao novi sport: nogomet. Igra koja nije bila dio selekcije Gimnazijade posljednje 22 godine, napokon je dobila svojih 5 minuta slave u dvoranama Skenderije. Pune tribine i zagrijane ekipe bile su čist dokaz koliko je ovaj sport zapravo nedostajao svima. Profesor sporta Prve gimnazije Sarajevo i ujedno trener nogometske sekcije, Nermin Sarajčić, bio je nadležni organizator nogometa kao sporta na 22. Gimnazijadi. Iako je prvi dan nogometa zadovoljio i navijače i igrače, tokom intervjua sa našom novinarkom, profesor Nermin istakao je nadu za daljim poboljšanjima. Želimo da čestitamo svim ekipama koji su napisali historiju kao prvi igrači nogometa na Gimnazijadi! Nadamo se da ćemo vas vidjeti na tribinama iduća dva dana i neka najbolji tim pobijedi!

• Merjema Delić, novinar IIIa

Futsal – 1. dan

Futsal su na Gimnazijadi ove godine otvorili GSSST i Gimnazija Obala. Prvo poluvrijeme zavrsilo je sa 1:0 za Gimnaziju Obala, ali je u drugom ekipa GSSST izjednačila pa je rezultat do kraja ostao neriješen, nakon čega su uslijedili penali. Gimnazija Obala je na kraju slavila rezultaom 2:1.

U drugoj utakmici snage su odmjerili Četvrta gimnazija i Gimnazija Dobrinja. Iako je Gimnazija Dobrinja imala izvrsne napadače, odbrana Četvrte gimnazije je bila jača. Čak sedmorica igrača iz ove ekipe treniraju fudbal. Utakmica je završena rezultatom 2:0. Profesorica koja vodi tim vjeruje da će Četvrta gimnazija proći do finala.

Prva Gimnazija današnju je utakmicu igrala protiv Druge gimnazije. Igrači sa obje strane bili su napeti. Mada su Igrači Druge gimnazije bili jaki, momčad Prve gimnazije pratila ih je u korak. Međutim, Druga Gimnazija odnosi pobjedu rezultatom 4:3.

Četvrta utakmica u futsalu odigrala se između Pete gimnazije i Katoličkog školskog centra. Atmosfera je bila napeta, a igrači Katoličkog školskog centra igrali su agresivno. Međutim Peta gimnazija nije popuštala i pobijedila je rezultatom 4:0. Na samom kraju utakmice izbio je manji sukob između golmana KŠC-a i igrača Pete gimnazije koji je dobio i crveni karton.

Prvi krug takmičenja zatvorili su Prva bošnjačka gimnazija i Treća gimnazija. Obje ekipe su u utakmicu ušle sa pozitivnom energijom i velikim očekivanjima. Profesor Treće gimnazije rekao je da je zadovoljan pripremama koje je imala njihova ekipa, od kojih većina trenira fudbal. Prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 2:0 u korist Treće Gimnazije. Prva bošnjačka gimnazija uložila je veliki trud, ali golman Treće gimnazije izvrsno je branio pa je uslijedio preokret: rezultat je na kraju bio 4:2 za Treću gimnaziju.